Vizitka:
 - Mihas
 - Lipová 128
 - Tesárske Mlyňany 951 76
 - mihas@hasiacipristroj.sk







Apríl

Ne Po Ut St Št Pi So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  


Ste navštevník.




Je to jednoduchý prostriedok určený na prvý hasiaci zásah. Jednotlivé druhy hasiacích prístrojov sa volia v závislosti od hasiacich látok, účinkov hasiacich látok a priestoru, kde bude hasiaci prístroj použitý. 
Rozdeľujú sa :
1.Ručné
2.Pojazdné
Ručné /RHP/ rozdeľujeme podľa druhu náplne na
-    na báze vody
-    práškové
-    CO2
-    halónové
- HP s čistou hasiacou látkou

VODNÝ  RHP je naplnený vodným roztokom uhličitanu draselného, ktorý zabezpečuje jeho mrazuvzdornosť do -30º C. Prístroj je vhodný na hasenie pevných organických látok /papier, textil, slama, drevo/, ďalej na hasenie horľavých kvapalín, ktoré sa zlučujú /zrieďujú/ s vodou.
Ako metylalkohol, etylalkohol, ketóny, acetón a lieh. Nesmú sa používať pri hasení elektrických zariadení pod prúdom, horčíka a jeho zliatín, sodíka, karbitu, draslíka.







PENOVÝ RHP je naplnený saponátovými penidlami, ako pyronil a podobne, zmiešaným s vodou. Prístroj je vhodný na hasenie pevných organických materiálov, horľavých kvapalín /benzín, laky, oleje, smola, decht a podobne/.Nesmie sa používať na hasenie elektrických zariadení pod napätím, draslíka, sodíka, horčíka a jeho zliatin. Nie je vhodný ani na hasenie kvapalín, ktoré sa zlučujú s vodou, lebo pena ich účinky narušuje, ďalej kvapalín, ktoré majú nízky pod varu, lebo pary týchto kvapalín prenikajú vrstvou peny a ďalej horia. Náplň zvyčajne býva do 10 Kg.






PRÁŠKOVÝ RHP má náplň z jemného prášku, kde veľkosť jedného zrnka je 3 – 5 mikrónov.
Jeho zloženie je na báze kyslého uhličitanu sodného a rôznych prímesí, alebo fosforečnanu amónneho. Na práškových hasiaich prístrojoch je začiatočnými písmenami abecedy /A – E/ čitateľné vyznačená použiteľnosť prístroja na hasenie jednotlivých horľavých látok :
A – na pevné horľavé materiály  
B – na horľavé kvapaliny
C – na horľavé plyny                                  
D – na zliatiny kovov
E – na zariadenia pod ele. prúdom

Náplň označená písmenami A, B, C, D, E je univerzálna, môžeme ňou hasiť prakticky všetko. Náplň má hmotnosť od 0,5 – 10 Kg. Na rozvírenie prášku v nádržke prístroja sa používajú interné plyny. V najnovších práškových hasiacich prístrojoch je prášok vo forme gelu a využíva sa plyn FM-100, ktorý nie je halón a nespôsobuje ozónovú dieru, ale priaznivo vplýva na životné prostredie. Je síce cenovo drahší ako doteraz známe a v praxi používané hasiace prístroje, ale má garanciu 15 rokov pomerne väčší hasiaci účinok. Práškový RHP sa používa v múzeách, archívoch, galériách, kde sú uložené materiály vysokej historckej a finančnej hodnoty. Dobre sa ním hasia autá, elektrické zariadenia, tekuté horľaviny, a podobne. Nie je vhodný na hasenie voľne uloženého papiera, pilín, hoblín, prachu, múky, výpočtovej techniky a iných sypkých materiálov.


CO2 RHP je vhodný najmä na zariadenia pod elektrickým prúdom, na menšie množstvo horľavých kvapalín, plynov a potravín. Nesmieme ním hasiť sypké látky či anorganické alebo organického pôvodu, hliník, draslík, horčík. Zle hasí horenie tuhých /pevných/ látok. Vytvára mráz vyše 70º C. Pri otvorení fľaše dochádza k premene kvapalného oxidu uhličitého na tuhý oxid uhličitý. Pretlak vo fľaši závisí od okolitej teploty.








POJAZDNÉ A PRÍVESNÉ HASIACE PRÍSTROJE
Ich náplň je ako pri RHP, len  vo väčších množstvách a dnes sa používajú nasledovné typy a vyhotovenia /podľa náplne/:
- snehové – S 1 × 30, 2 × 30 i viac
- práškové až do 250 Kg náplne






STABILNÉ A POLOSTABILNÉ HASIACE PRÍSTROJE
Samočinné hasiace zariadenia, ktoré nazývame stabilnými hasiacimi zariadeniami /SHZ/, majú veľmi dôležitú úlohu pri zaistení požiarnej bezpečnosti.
Montáž SHZ sa odporúča tam, kde :
- pri rozšírení požiaru mohlo dôjsť k výbuchu, zrúteniu objektu, stratám na ľudských životoch  a podobne
- v dôsledku požiaru by sa narušil normálny pracovný režim najdôležitejších technologických zariadení  a systémov v podnikoch, závodoch a podobne
- požiar by mohol by mohol spôsobiť obrovské materiálne straty
- v dôsledku robotizácie je výrobný proces plnoatomatizovaný
- výrobné objekty sú nasýtené látkami, ktoré podporujú rýchle rozšírenie požiaru
- objekty sú unikátneho charakteru, majú nevičísliteľnú historickú hodnotu
- pri stavbe objektu boli použité stavebné prvky a materiály, pri ktorých vo veľmi krátkej časovej relácii dochádza k narušeniu nosnosti, stability a napokon k ich zrúteniu
- na mimoriadne úzkych prístupových cestách, ťažko prístupných zásahovým jednotkám požiarnej ochrany.



?>